Uzorci uzeti iz dojke pregledaju se od strane patologa, ljekara specijalizovanog za ovu vrstu analize. Nakon obrade uzoraka, patolog izrađuje izvještaj o nalazima, koji vaši doktori koriste za planiranje daljnjeg liječenja.

Ovaj blog pruža informacije koje vam mogu pomoći da razumijete neke od medicinskih termina koji se mogu pojaviti u vašem patološkom nalazu nakon biopsije dojke, bilo da se radi o iglenoj ili hirurškoj biopsiji.

Kod iglene biopsije koristi se šuplja igla za uzimanje uzoraka iz sumnjivog područja dojke. U određenim slučajevima može biti potrebna hirurška biopsija, kao što su inciziona biopsija, gdje se uklanja dio sumnjivog tkiva, ili eksciziona biopsija, kojom se uklanja cijelo sumnjivo područje zajedno sa dijelom okolnog zdravog tkiva. Eksciziona biopsija je slična zahvatu poznatom kao lumpektomija, koji služi za očuvanje dojke.

Termini koji opisuju dobroćudne, nekancerozne promjene

  • Adenoza
  • Sklerozirajuća adenoza
  • Apokrina metaplazija
  • Ciste
  • Promjena kolumnarnih ćelija
  • Hiperplazija kolumnarnih ćelija
  • Kolagena sferuloza
  • Duktalna ektazija
  • Promjene kolumnarnih ćelija s izraženim apikalnim vrhovima i sekrecijama (CAPSS)
  • Papilomatoza
  • Fibrocistične promjene

Sve ove promjene su dobroćudne i nekancerozne te ih patolog može primijetiti. Uglavnom ne zahtijevaju liječenje osim ako izazivaju neugodne simptome. Većina ovih stanja ne povećava budući rizik od raka dojke.

Masna nekroza

Masna nekroza je dobroćudno stanje koje nije povezano s povećanim rizikom od raka dojke. Najčešće nastaje uslijed povrede dojke, ali se može razviti i nakon operacije ili radioterapije, te u nekim slučajevima i bez prethodnih intervencija.

Uobičajena duktalna hiperplazija (UDH)

UDH je česta, nekancerozna promjena karakterizirana prekomjernim rastom ćelija koje oblažu mliječne kanale, pri čemu ćelije izgledaju gotovo normalno. Također se može opisati kao umjerena ili floridna hiperplazija uobičajenog tipa, bez prisustva atipičnih ćelija.

Iako ne zahtijeva liječenje, UDH je povezana s blago povećanim rizikom od razvoja raka dojke u budućnosti.

Radijalni ožiljak ili kompleksna sklerozirajuća lezija

Ovi termini označavaju dobroćudni (nekancerozni) nalaz koji pod mikroskopom podsjeća na ožiljak, iako nije pravi ožiljak.

Ako se radijalni ožiljak otkrije tokom ekscizione biopsije, obično nije potrebna dodatna intervencija. Međutim, kada se identificira tokom iglene biopsije, situacija može biti složenija. Ako je područje malo i potpuno uklonjeno iglenom biopsijom ili nije povezano s nalazima na mamogramu, dodatno liječenje možda neće biti potrebno. Kod većih lezija ili onih koje nisu u potpunosti uklonjene, može biti potrebno ukloniti više tkiva jer radijalni ožiljci ponekad mogu biti blizu ozbiljnijih promjena koje zahtijevaju liječenje.

Ukoliko vaš nalaz spominje radijalne ožiljke, preporučuje se razgovor s ljekarom kako bi se utvrdilo najbolje rješenje za vaš slučaj.

Papilom (ili intraduktalni papilom)

Intraduktalni papilom je dobroćudna (nekancerozna) bradavičasta izraslina unutar mliječnog kanala.

Ako se papilom otkrije tokom ekscizione biopsije, daljnje liječenje obično nije potrebno. Međutim, ako je dijagnosticiran putem iglene biopsije, situacija može biti složenija. Ako je papilom mali i mamogram pokazuje da se radi o papilomu (a ne o nečem ozbiljnijem), dodatni tretman možda neće biti neophodan, osim ako izaziva simptome poput boli ili iscjetka iz bradavice. U nekim slučajevima, ljekar može preporučiti uklanjanje više tkiva kako bi se isključila prisutnost ozbiljnijih promjena u blizini.

Razgovarajte sa svojim ljekarom kako biste saznali najbolji pristup u vašem slučaju.

Ravna epitelna atipija

Ravna epitelna atipija nije karcinom, ali ponekad se može nalaziti u blizini ozbiljnijih promjena.

Ako se otkrije tokom ekscizione biopsije, obično nije potrebna daljnja intervencija. Međutim, ako se ravna epitelna atipija otkrije putem iglene biopsije, ljekar može preporučiti kirurško uklanjanje dodatnog tkiva iz tog područja ili praćenje stanja kroz buduće mamografske preglede.

S obzirom na to da nije uvijek jasno kako je najbolje pristupiti liječenju ravne epitelne atipije, važno je da se posavjetujete sa svojim ljekarom ukoliko vaša biopsija pokaže ovaj nalaz.

Fibroadenom, filodes tumor ili fibroepitelna lezija

Fibroadenom je najčešći benigni (nekancerozni) tumor dojke. Ako se dijagnosticira iglenom biopsijom, a nalaz na mamogramu ukazuje na fibroadenom (bez znakova ozbiljnijih promjena), obično nije potrebno uklanjanje i stanje se može pratiti bez dodatnog liječenja. Međutim, ako tumor raste ili mijenja izgled dojke, može se kirurški ukloniti.

Filodes tumor je rijedak tumor dojke koji se razvija iz vezivnog tkiva (strome) dojke. Također poznat kao filoidni tumor ili cistosarkom filodes, obično je benigni, ali može brzo rasti i vraćati se, uzrokujući promjene u izgledu dojke ako nije u potpunosti uklonjen.

U rijetkim slučajevima, filodes tumor može biti maligni (kancerozni). Iako je manje vjerovatno nego kod drugih vrsta raka dojke, maligni filodes tumori mogu se proširiti izvan dojke.

Ako se filodes tumor dijagnosticira iglenom biopsijom, najčešće se liječi potpunim uklanjanjem, često operacijom očuvanja dojke.

Ponekad patolog ne može sa sigurnošću utvrditi da li je riječ o fibroadenomu ili filodes tumoru na temelju iglenog biopsijskog uzorka. U takvim slučajevima, rast se može opisati kao “celularna fibroepitelna lezija” ili “benigna fibroepitelna neoplazma”. Zbog mogućnosti da se radi o filodes tumoru, preporučuje se potpuno uklanjanje.

Mikrokalcifikacije ili kalcifikacije

Mikrokalcifikacije ili kalcifikacije su sitne naslage kalcija koji se mogu pojaviti u benignim (nekanceroznim) ili malignim (kanceroznim) promjenama u dojci. Mogu se uočiti na mamogramu ili pod mikroskopom.

Određene vrste kalcifikacija mogu biti prisutne u kancerogenim područjima, pa njihovo otkrivanje na mamogramu može dovesti do potrebe za biopsijom tog područja. Nakon biopsije, patolog pregledava uzorak kako bi potvrdio prisustvo kalcifikacija, što pokazuje da je uzorak uzet iz pravog (abnormalnog) dijela dojke koji je viđen na mamogramu.

Specijalni laboratorijski testovi koji se mogu izvoditi na biopsijskim uzorcima

  • Citoheratin visoke molekularne težine (HMWCK)
  • CK903
  • CK5/6
  • p63
  • Aktin specifičan za mišiće
  • Teški lanac glatkih mišića miozina
  • Kalponin
  • Keratin

Ovi specijalni testovi mogu se koristiti za dijagnosticiranje različitih vrsta lezija dojke, ali se ne primjenjuju na sve biopsijske uzorke. Bez obzira na to da li su ovi testovi spomenuti u vašem izvještaju, oni ne utiču na tačnost vaše dijagnoze.

Saznajte više o sličnim temama na našem blogu.

Izvor:American Cancer Society